Górecki Ahead
Christopher Dell – wibrafon
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja
1. Three Pieces in Old Style
2. Little Requiem for a Certain Polka
3. Old Polish Music
4. The Bells are Ringing for the Angelus Domini
5. Good Night
6. Ad Matrem
7. Musiquette I
8. Diagram (from Three Diagrams)
9. Genesis III: Monodramma
10. For You, Anne-Lill
11. Lullaby (from Lullabies and Dances)
Bracia Oleś oraz Christopher Dell, kontynuując rozpoczętą w roku 2011 współpracę, sięgnęli po utwory jednego z najwybitniejszych dwudziestowiecznych kompozytorów - Henryka Mikołaja Góreckiego. Album Górecki Ahead jest próbą odczytania spuścizny Mistrza w nowy sposób i ukazania jej w odmiennym niż dotychczas świetle. Płyta ta to jednocześnie dowód jak żywotna i inspirująca jest współcześnie muzyka kompozytora, zwłaszcza jeśli jej interpretacji podejmują się artyści, u których biegłość instrumentalna idzie w parze z kreatywnością, wyobraźnią i potrzebą tworzenia autorskiej wypowiedzi artystycznej.
Górecki Ahead nie jest kolejnym z wielu albumów wypełnionych muzyką klasyczną, przearanżowaną na jazzową modłę. Muzycy odpowiedzialni za projekt sięgnęli znacznie głębiej. W swojej kontemplacji twórczości Góreckiego dotarli do żywego, bijącego serca tej muzyki, budując wokół niego nowy krwiobieg, będący czymś na kształt bytu równoległego wobec dzieł Mistrza. W interpretacji tria, niekiedy znacząco odmiennej od oryginału, w wyważony, inteligentny i pełen finezji sposób ujawnia się delikatna równowaga pomiędzy wiernością muzycznej idei kompozytora, a przynależną sztuce jazzowej swobodą wypowiedzi. Słuchając zawartej na albumie muzyki łatwo możemy ulec wrażeniu, że obcujemy z dziełem muzycznym od zarania przeznaczonym dla kameralnego składu jazzowego. Płynnie przenikają się tu różne muzyczne światy, a granica między nimi ulega całkowitemu zatarciu.
Górecki Ahead to album pionierski jeśli chodzi o sposób prezentacji i percepcji muzyki wybitnego artysty. Udowadniający jak gdyby mimochodem uniwersalizm jego twórczości i sztuczność międzygatunkowych granic.