Kari Sal (A. Bałdych, V. Pohjola, P. Chęcki, M. Zaborski, P. Kaczmarczyk, M. Kapczuk, K. Szmańda)

Dodaj recenzję:
  • HEVxHV01532331 xPx
  • Wytwórnia: Hevhetia
  • Nośnik: : 1xCD
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 40,00 zł

Betesda

Kari Sal - vocal
Adam Bałdych - violin
Verneri Pohjola - trumpet
Michał Zaborski - viola
Piotr Chęcki - tenorsax
Paweł Kaczmarczyk - piano
Michał Kapczuk - bass
Krzysztof Szmańda - drums

 
1. Bros
2. Zaczekaj
3. Foss
4. Ostatnie dni lata
5. Puffin
6. Dyrholaey
7. Betesda I
8. Betesda II

“Ze wszystkich dźwięków świata, najważniejsze dla mnie są dźwięki duszy. Moje - pierwsze powstały w Islandii...” - mówi Kari.
Betesda to muzyka uduchowiona. Stworzona pod wpływem malarstwa, podróży do Islandii, gdzie w małej miejscowości Kirkjubæjarklaustur, Kari napisała większość utworów. Wielokulturowość i jej dialog ma więc swoje odzwierciedlenie w jej muzyce. Zawiera ona w sobie elementy jazzu, muzyki poważnej i world music.
W warstwie lirycznej, w większości znalazły się autorskie teksty Kari, jak również utwory apokryficzne z połowy VI wieku.
“Betesda to biblijne miejsce oczyszczeń. Ta płyta jest dla mnie swego rodzaju symbolem oczyszczenia, chciałabym żeby ludzie słuchając mojej muzyki odrywali się od wszystkiego, co na co dzień ich trapi i odnajdywali w niej spokój.” - mówi Kari
Kari Sál – wokalistka, autorka tekstów i songwriterka. Studiuje na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Wychowała się w Bieszczadach, z których czerpie inspiracje: ich natury, piękna i bogactwa kolorów, czego odzwierciedlenie można usłyszeć w jej muzyce i tekstach.
Ma na swoim koncie realizację zamówienia kompozytorskiego dla Łódzkiej Filharmonii oraz premierę tytułowego utworu płyty „Betesda” podczas Wędrownego Festiwalu Kolory Polski w Brzezinach.
Do nagrań wokalistka zaprosiła znakomitych i uznanych muzyków, w tym fińskiego trębacza Verneri Pohjolę, nagrywającego dla prestiżowych wytwórni ACT Music i Edition Records oraz czołowych artystów polskiej sceny jazzowej: skrzypka Adama Bałdycha, pianistę Pawła Kaczmarczyka, altowiolistę współtworzącego Atom String Quartet - Michała Zaborskiego, saksofonistę Piotra Chęckiego, kontrabasistę Michała Kapczuka oraz perkusistę Krzysztofa Szmańdę.
„Płyta Betesda to efekt niezwykłego zaangażowania twórczego każdego z muzyków. Cieszę się, że udało mi się zaprosić do współpracy tak mocne i równocześnie różnobarwne osobowości, ponieważ dzięki nim ta muzyka tworzy naprawdę wyjątkowy kolor. Dziękuję.”

http://longplayrecenzje.blox.pl/2017/10/Kari-SL-Betesda-2017.html