Ulf & Eric Wakenius

Dodaj recenzję:
  • ACTxACT98432
  • Wytwórnia: ACT
  • Nośnik: : 1xCD
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 62,00 zł

Father & Son

Ulf Wakenius - gitara
Eric Wakenius - gitara, wokal
 
Intro: Birdland (excerpt)
Irish Vagabond
Meine schone Heimat
Venn kan segla forutan vind
Mistral
Once Upon A Time In America
Paco's Delight
Scarborough Fair
Dodge The Dodo
When God Created The Coffee Break
Eleanor Rigby
Father And Son
Birdland
Help The Poor

"Father And Son" to tytuł jednej z najpiękniejszych piosenek Cata Stevensa. Jej tytuł i przekaz doskonale pasuje do nowej płyty genialnego szwedzkiego gitarzysty Ulfa Wakeniusa nagranej z także grającym na gitarze synem, Erickiem. Poza tytułowym utworem album wypełniły świetnie zaaranżowane na dwie gitary tematy z dorobku m.in. Ennio Morricone ("Once Upon A Time In America"), The Beatles ("Eleanor Rigby"), Weather Report ("Birdland") i duetu Simon & Garfunkel ("Scarborough Fair") oraz kilka nowych kompozycji Ulfa Wakeniusa. Płyta "Father And Son" to kolejna płyta w dyskografii gitarzysty mającego za sobą współpracę z takimi tuzami jazzu jak Oscar Peterson, Herbie Hancock i Pat Metheny, po doskonałym albumie "Logos" (2016) nagranym z mistrzem gitary flamenco, Gerardo Núnezem.
Pełne oszałamiającej wirtuozerii autorskie utwory przeplatane są klimatycznymi balladami wybranymi ze światowego kanonu, a program spinają dwie odsłony słynnego tematu Joe Zawinula: "Birdland". Zawsze wyżej stawiałem Ulfa Wakeniusa potrafiącego wykreować swą gitarą magiczny, niemal intymny klimat, niż wygrywającego w zatrważającym tempie karabinu maszynowego dźwięki w odległych od siebie tonacjach. Także z tej płyty zdecydowanie częściej wybieram nagrania utrzymane w klimacie podobnym do nagrań z jego cudownego albumu "Momento Magico" (2014),
Swego rodzaju ukłonem w stronę nieodżałowanego Paco De Lucii jest kompozycja Ulfa Wakeniusa "Paco's Delight", wyraźnie nawiązująca do stylistyki hiszpańskiego mistrza i wywołująca natychmiastowe skojarzenia z jego gitarowymi duetami z Alem Di Meola i Johnem McLaughlinem.
"Młodszy" Wakenius okazuje się też całkiem niezłym wokalistą interpretując piosenkę Cata Stevensa, jaka posłużyła za tytuł całego albumu, oraz dodany jako bonus bluesowy: "Help The Poor", pochodzący z repertuaru B.B.Kinga.
Eric Wakenius pojawiał się okazjonalnie na płytach swego słynnego ojca już od roku 2008. Tym razem obaj stali się równoległymi twórcami całego albumu. Niestety dysponują bardzo podobną techniką, co sprawia że wielokrotnie nie sposób rozróżnić pochodzenie poszczególnych partii.
 
Robert Ratajczak