Caecilie Norby (R. Marcotulli, N. Johanntgen, H. Oiseth, D. Piotrowska, L. Wulff)

Dodaj recenzję:
  • ACTxACT97382 xNx xPx
  • Wytwórnia: ACT
  • Nośnik: : 1xCD
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 62,00 zł

Sisters In Jazz

Caecilie Norby - vocals & percussion
Rita Marcotulli - piano
Nicole Johanntgen - saxophone
Hildegunn Oiseth - trumpet
Lisa Wulff - bass
Dorota Piotrowska - drums
Marilyn Mazur - percussion

Easy Money  4:20
Willow Weep For Me 4:49
Droppin‘ Things  4:34
Man From Mars 6:24
Naked In The Dark  3:59
First Conversation  4:58
Puzzled 3:47
Love Has Gone Away 4:25
Big Yellow Taxi 4:04
All At Once  5:54
Will You Still Love Me Tomorrow 4:52
Do I Move You 3:43

Obdarzona wyjątkowym głosem (chwilami wywołującym skojarzenia z Dionne Warwick z najlepszego okresu) i ujmującym darem interpretacji Caecilie Norby (współpracująca jak dotąd z takimi muzykami jak np. Chick Corea, Dianne Reeves, John Scofield, Mike Stern czy Randy i Michael Brecker) doskonale czuje się w konwencji fusion, muzyce rockowej i formule jazzowej ballady. Ostatnia z wymienionych stylistyk dominowała na kameralnej płycie "Just The Two Uf Us" nagranej w duecie z Larsem Danielssonem (prywatnie mężem wokalistki).
Wielokrotnie nominowana do nagrody Danish Grammy, duńska wokalistka tym razem proponuje album będący hołdem dla komponujących kobiet. Ciekawostką jest fakt iż również skład zespołu towarzyszącego wokalistce na płycie stosownie zatytułowanej "Sisters In Jazz", tworzą wyłącznie kobiety (Wloszka Rita Marcotulli - fortepian, Szwajcarka Nicole Johänntgen - saksofon, Hildegunn Oiseth z Norwegii - trąbka, Lisa Wulff z Niemiec - kontrabas, Polka Dorota Piotrowska - perkusja i gościnnie w czterech nagraniach Marilyn Mazur - instr. perkusyjne).
Artystka proponuje tylko trzy własne piosenki (w tym jedną przygotowaną wspólnie z pianistką Ritą Marcotulli), w pozostałych przypadkach sięgając po dorobek m.in. Betty Carter, Joni Mitchell, Abbey Lincoln, Bonnie Rait, Carole King i Niny Simone. Wybierając piosenki na płytę Caecilie Norby brała pod uwagę nie tylko piękno ich melodii, ale też teksty z którymi artystka identyfikuje się jako kobieta. Stąd w programie piosenki odległych od siebie artystek jak Abbey Lincoln i Nina Simone, które jednak wywarły duży wpływ na życie i przebieg kariery wokalistki.
"Babskie granie" jakiego słuchamy na płycie udowadnia, iż jazz, improwizacja, czy rozbudowane dialogi instrumentalistów, nie muszą być postrzegane jako domena mężczyzn. Panie tworzą znakomity band, stanowiący idealną oprawę zarówno dla swingującej, jak śpiewającej przejmujące ballady  wokalistki.
Do tej drugiej grupy zaliczyć można znakomitą autorską pieśń Norby: "First Conversation", stanowiącą zgrabne połączenie jazzowej natury artystki z konwencją mogącą kojarzyć się z kompozycjami Burta Bucharacha. To wyjątkowa perełka całego albumu!
"Sisters In Jazz" przynosi bardzo atrakcyjny materiał, świetnie opracowany i kapitalnie wykonany, po raz kolejny udowadniając wyjątkowy potencjał duńskiej wokalistki.
Robert Ratajczak